رازهــــــــای سلامتــــــــی

موهای سالم، قربانی اكسیدان‌های فله‌ای

اكسیدان‌ها مواد تسریع‌كننده شیمیایی‌ای هستند كه به‌عنوان مكمل رنگ مو مصرف می‌شوند و مصرف‌كنندگان باید همان‌قدر كه ...

امروزه بیش از 75 درصد خانم‌ها و شمار زیادی از آقایان، موهای خود را رنگ می‌كنند.

اكسیدان‌ها مواد تسریع‌كننده شیمیایی‌ای هستند كه به‌عنوان مكمل رنگ مو  مصرف می‌شوند و مصرف‌كنندگان باید همان‌قدر كه به مارك رنگ مو حساسیت نشان می‌دهند به نوع اكسیدانی كه همراه رنگ مو می‌خرند نیز توجه داشته باشند.

اكثر فروشندگان این مواد را به‌طور عمده خریده و در قوطی‌های كوچك مخصوص هرتیوپ رنگ مو ریخته و بدون هیچ نام و نشانی و حتی مجوز وزارت بهداشت، می‌فروشند و خریدار بدون هیچ اطلاعی از محتویات اكسیدان، آنها را خریداری می‌كند. این درحالی است كه توجه نداشتن به این مسئله، منجر به صدمه و آسیب پوست و موی سر می‌شود. اكسیدان‌های درجه بالا میزان بیشتری سولفور از موهای شما خواهد برد؛ به همین دلیل باید در استفاده از اكسیدان‌های با درجات بالا محدودیت قائل شد و در بیشتر موارد رنگ كردن مو باید از درجه 30 كمتر استفاده شود.

نوع مو در موقع دكلره كردن از نظر نازكی و ضخیم بودن باید مورد توجه قرار گیرد. موهای ضخیم هم در موقع دكلره كردن و هم در موقع رنگ كردن مشكل‌تر از موهای تازه، دكلره یا رنگ می‌شوند و در ضمن موهای ضخیم به همان نسبت كه در موقع دكلره مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهند امكان خرد و شكننده شدن آنها در موقع دكلره خیلی زیادتر از موهای نازك است، بنابر این آرایشگر باید به این مسئله توجه كافی داشته باشد و مو را فدای تغییر رنگ نكند.

آرایشگران باید توجه داشته باشند كه موهای دكلره‌شده را زیر كلاه پلاستیكی قرار ندهند زیرا محلول دكلره اولا خشك‌شده و اثری را كه باید روی موها داشته باشد نخواهد داشت. ثانیا موها زیر كلاه پلاستیكی ظرافت و حالت فنریت خود را از دست می‌دهند. اما اگر بخواهیم موهای دكلره‌شده را زیر دستگاه بخار قرار دهیم، بهتر است پس از 5 تا 10 دقیقه اگر امكان روشن شدن موها نباشد زیر دستگاه بخار قرار دهیم كه آن‌هم با اشكال صورت ‌می‌گیرد. بهتر است در مورد دكلره كردن موها از دستگاه بخار و كلاهك پلاستیكی استفاده نشود.

حرارت بالا و مدت زمان زیاد صرف شده روی مو هنگام رنگ كردن آن ساختمان مو را متزلزل خواهد كرد و در ضمن خاصیت ارتجاعی آن نیز از بین خواهد رفت. به همین دلیل است كه ما باید میزان گرمایی را كه به مو می‌دهیم محدود كنیم.

توصیه‌های ویژه برای كاهش خطر:

1. هرگز رنگ مو را بیشتر از زمان تعیین‌شده روی موهای خود نگه ندارید.

2. بعد از طی مدت مقرر، حتما پوست سرتان را به دقت با آب بشویید.

3. هنگام استفاده از رنگ مو، از دستكش استفاده كنید.

4. از مخلوط كردن 2 نوع رنگ مو خودداری كنید؛ چرا كه با این كار ممكن است واكنش شیمیایی اتفاق  بیفتد و ماده خطرناك تازه‌ای پدید آید.

5.  قبل از هر بار استفاده از یك نوع رنگ مو، حتما كمی‌از آن را روی پوست دست‌تان امتحان كنید و درصورت عدم‌بروز واكنش حساسیتی، مانند قرمزی و تحریك، آن را روی موها به كار ببرید.

6. ابروها و مژه‌های خود را با رنگ‌موهای شیمیایی رنگ نكنید.

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم بهمن ۱۳۸۸ساعت 8:45  توسط MEHR  | 

غذاهای برتر برای استخوانهای شما

در جوانی، استخوان‌های بدن ما قوی هستند، اما به محض اینکه سن بالاتر می‌رود، آنها ضعیف‌تر می‌شوند. در زنان، این فرایند بعد از یائسگی با شتاب صورت می‌گیرد، اما راه‌هایی برای جلوگیری از این فرایند وجود دارد. یکی از بهترین راه‌های دفاع، رژیم غذایی می‌باشد. درست غذا خوردن بیشترین تراکم استخوانی را برای ما فراهم می‌کند و در هر سنی سبب بهبود آن می‌شود.

شیر بنوشید

کلسیم، سنگ زیر بنای استخوان‌های قوی می‌باشد. نیاز روزانه کلسیم افراد زیر 50 سال، 1000 میلیگرم، و نیاز افراد بالای 50 سال، 1200 میلیگرم می‌باشد. بدون شک ستاره منابع کلسیم، شیر است. یک فنجان شیر، چه بدون چربی، کم چرب یا پر چرب، حاوی 300 میلیگرم کلسیم می‌باشد.

ماست و پنیر

شیر نمی نوشید؟ یک فنجان ماست به همان اندازه یک فنجان شیر، حاوی کلسیم می‌باشد. 30 گرم پنیر سوئیسی، تقریبا همان مقدار کلسیم را دارد. اگر لاکتوز شیر برای شما قابل تحمل نیست و احساس ناراحتی می‌کنید، خیلی از فراورده‌های لبنی بدون لاکتوز یا دارای لاکتوز کمی می‌باشند، که می‌توانید از آنها استفاده کنید. حذف لاکتوز شیر، هیچ تاثیری در مقدار کلسیم آن ندارد.

ساردین

شیر و فراورده‌های لبنی، تنها راه دریافت کلسیم نیستند. یکی از منابع آن، ساردین می‌باشد. تمام آن استخوانهای ماهی کوچک، همه آن چیزهایی را که بدن ما برای ساخت تراکم استخوان نیاز دارد، در خود دارند. خوردن تقریبا 100 گرم کنسرو ساردین، کلسیمی بیشتر از یک فنجان شیر آزاد می‌سازد.

کلم چینی

شاید تعجب کنید که بدانید، کلسیم در سبزیجات خاصی فراوان می‌باشد. نصف فنجان کلم چینی، کلسیمی برابر با همان یک فنجان شیر برای بدن فراهم می‌کند. یک فنجان سبزیجات گروه شلغم، 200 میلی گرم کلسیم را در خود دارد. اگر چه اسفناج و کلم برکلی حاوی کلسیم هستند، اما برای اینکه کلسیم آنها برابر با یک فنجان شیر شود، باید خوردن آنها را چندین برابر کنید.

غذاهای مقوی

اگر لبنیات، ساردین ها، سبزیجات مصرف نمی کنید، غذاهای مقوی را در رژیم غذایی خود بگنجانید. اینها محصولاتی هستند که به طور طبیعی کلسیم ندارند، اما دارای مقادیر متفاوتی از مواد معدنی ضروری می‌باشند. غذاهای صبحانه‌ای، شروع خوبی هستند. آب پرتقال غنی شده، بیشتر از 240 میلی گرم کلسیم دارد، و هر فنجان از غلات غنی شده بیشتر از 1000 میلی گرم کلسیم را برای بدن فراهم می‌کند.

مکمل‌های کلسیم

مکمل ها، راهی آسان برای افزایش میزان کلسیم بدن هستند، اما بعضی گزارش‌ها حاکی از آن هستند که شاید فرد نیازی به آنها نداشته باشد. اگر شما جزء افرادی هستید که کلسیم بدن خود را از طریق غذاها برآورده می‌کنید، هیچ نیازی به این مکمل‌ها ندارید. کارشناسان بر این باور هستند که هیچ فایده‌ای در دریافت بیشتر از 1500 میلیگرم کلسیم در روز وجود ندارد. برای جذب بیشتر مکمل‌های کلسیم، بیشتر از 500 میلیگرم در یک زمان استفاده نکنید. بیشتر مکمل‌های کلسیم باید همراه غذا استفاده شوند. با این وجود، سیترات کلسیم و مالات کلسیم در هر زمانی قابل مصرف هستند.

غذاهای حاوی سویا

نصف فنجان توفو (خمیر سویا که سفید و پنیر مانند است) حاوی 258 میلی گرم کلسیم است، اما کلسیم تنها ماده معدنی مورد نیاز استخوان‌ها نیست. مطالعات جدید نشان می‌دهند که مواد شیمیایی گیاهی ایزوفلاون‌ها در غذاهای حاوی سویا، از قبیل توفو به وفور یافت می‌شوند و تاثیری شبیه استروژن روی بدن دارند. بنابراین سویا می‌تواند در جلوگیری از بیماری‌های استخوانی در زنان یائسه مفید واقع شود.

ماهی آزاد

ماهی آزاد و دیگر انواع ماهی‌های چرب، مواد مغذی بهبود دهنده استخوان‌ها را در خود جای داده‌اند. آنها نه تنها دارای کلسیم بلکه ویتامین D هستند که می‌تواند در جذب کلسیم موثر باشد. همچنین دارای اسیدهای چرب امگا 3 می‌باشند. مکمل‌های روغن ماهی پوکی استخوان را کاهش می‌دهند، یا از پوکی استخوان در زنان پیر جلوگیری می‌کنند.

دانه‌ها و مغزها

دانه‌ها و مغزها به چند روش می‌توانند سلامت استخوان را تحکیم ببخشند. بادام، پسته و تخمه آفتابگردان دارای میزان بالای کلسیم هستند. گردو و دانه‌های بزرگ حاوی اسیدهای چرب امگا 3 می‌باشند. بادام زمینی و بادام درختی دارای پتاسیم هستند که از دست دادن کلسیم از طریق ادرار را جلوگیری می‌کند. مغزها همچنین دارای پروتئین و دیگر مواد مغذی می‌باشند که در ساخت استخوان‌های قوی نقش مهمی را بازی می‌کنند.

کمتر نمک مصرف کنید

نمک باعث کاهش کلسیم بدن می‌شود. هر چه بیشتر نمک مصرف کنید، کلسیم بیشتری از طریق ادرار دفع می‌شود. اگر مقدار کمتری نمک را در رژیم غذایی خود بگنجانید، بدن کلسیم بیشتری خواهد داشت و به این ترتیب استخوان‌ها قوی‌تر می‌شوند.

درخشش خورشید

بسیار خوب، نور خورشید به طور اساسی غذا نیست. اما بهترین منبع یک ماده مغذی است که در تعداد کمی از غذاها یافت می‌شود. زمانی که نور خورشید به بدن می‌تابد، بدن ویتامین D تولید می‌کند. بدون ویتامین D، بدن به طور صحیحی نمی‌تواند کلسیم را جذب کند. اگر چه شیر حاوی ویتامین D است، اما یک فنجان از آن، برای حداکثر جذب کلسیم کافی نمی‌باشد. پزشکان توصیه می‌کنند که اگر در مناطقی زندگی می‌کنیم که تابش خورشید کم می‌باشد، باید از مکمل‌های ویتامین D مصرف کنیم.

فعالیت بدنی تحمل وزن

برای بهبود استخوان ها، باید به طور مرتب فعالیت بدنی تحمل وزن را انجام دهید. این فعالیت بدنی شامل هر نوع فعالیتی می‌شود که با استفاده از وزن بدن یا وزن‌های بیرونی باعث کشیدگی ماهیچه‌ها و استخوانها می‌شود. در نتیجه، بدن مواد استخوانی بیشتری را ذخیره می‌سازد، و استخوانها متراکم‌تر می‌شوند. پیاده‌روی سریع، حرکات موزون، تنیس و یوگا از بهترین ورزش‌ها برای استخوان‌ها هستند.

+ نوشته شده در  سه شنبه بیستم بهمن ۱۳۸۸ساعت 8:50  توسط MEHR  | 

چگونه آرامش را به زندگی پرتنش امروزی بازگردانیم؟

جامعه ما آكنده از بار اطلاعاتی سنگین است و ابزاری چون تلویزیون، رادیو، اینترنت، تبلیغات، پست الكترونیك و تلفن همراه همگی بر این سنگینی می‌افزایند.از سوی دیگر شكل زندگی در عصر حاضر بویژه در جوامع شهری ناگزیر توام با سر و صداها، ‌شلوغی‌ها و انبوهی از كارهای الزام‌آور روزمره است كه قطعا تمام این فاكتورها به افزایش استرس و سلب آرامش انسانها كمك می‌كند.

محققان و روانشناسان در سالهای اخیر تلاش كرده‌اند به شیوه‌های مختلف كه متداول‌ترین آنها انتشار اخبار، مقالات و توصیه‌های بهداشتی است به مردم در حفظ آرامش در میان این همهمه و آشفتگی یاری برسانند. به اعتقاد آنها دسترسی و مطالعه این منابع هرازگاهی می‌تواند ما را به یاد نیاز اصلی مان به آرامش بیاندازد و حتی دقایقی از این زندگی پرمشغله جدا سازد. با این روی استیو موریل كارشناس و نویسنده این مقاله روش‌هایی را برای كسب آرامش در زندگی عنوان كرده كه به قرار زیر است:

* حداقل روزی 15 دقیقه را در سكوت بگذرانید و به نیازهای واقعی خود و چیزهایی كه دارید فكر كنید. سكوت عصاره آرامش است. البته با اجبار نمی‌توان سكوت كرد. بلكه باید زمانی كه فرا رسید آن را بپذیرید. روزی یك ساعت در اتاقی تنها بمانید و حتی اگر لازم شد در را روی خود ببندید.

* جلوی گریه خود را نگیرید و گهگاهی گریه كنید این كار باعث تخلیه تنش‌هایتان شده و به شما آرامش می‌دهد.

* وقتی احساس می‌كنید كه سرتان پر از فكرهای جورواجور است با قدم زدن آنها را پاك كنید.

* افراد آرام به خود می‌گویند كه برای تغییر گذشته كاری نمی‌توان كرد، آنگاه از فكر ادامه زندگی لذت می‌برند.

* آرامش را از كودكان بیاموزید. آنها در همان لحظه‌ای هستند كه زندگی می‌كنند و لذت می‌برند.

* اگر نمی‌توانید دیگران را ببخشید بدانید كه افكار خشمگین همواره شما را با این افراد مرتبط خواهد كرد. اما شاد كردن دیگران باعث آرامش می‌شود.

* هرچه اكسیژن بیشتری به شما برسد آرام‌تر خواهید شد. بنابراین خوب است كه در محل كار یا خانه خود گیاهی نگه دارید.

* از چیزی كه هستید راضی باشید در این صورت احساس آرامش بیشتری می‌كنید.

* با حركات آرام و صحبت كردن شمرده احساس آرامش را به جمع منتقل كنید.

* با شوخ طبعی به آرامش خود كمك كنید.

* مهم نیست كه با شما مودبانه برخورد شود یا نه بلكه برخورد محترمانه شما باعث ایجاد آرامش و احساس خوبی در شما خواهد شد.

* سرعت حركت شما با احساستان رابطه مستقیمی دارد. آرام راه بروید و حركات بدن خود را آرام كنید. طولی نمی‌كشد كه آرام خواهید شد.

* گاهی می‌توانید برای رسیدن به آرامش دراز بكشید، عضلات خود را شل كنید و به هیچ چیز فكر نكنید.

* لحظه های زیبای زندگیتان را بنویسید و از آنها عكس و فیلم بگیرید.سپس بیشتر وقت آنها را به یاد آورید و درباره‌شان فكر كنید و لذت ببرید.

* آهسته غذا خوردن و جویدن باعث تجدید توان فكری و احساس آرامش خواهد شد.

* راحتی یكی از عناصر مهم آرامش است. دمای مناسب، صندلی، لباس و كفش راحت این امكان را برای شما فراهم می‌كند. هرچند وقت یكبار ساعت خود را باز كنید تا خود را از فشار زمان نجات دهید. هم چنین درآوردن كفش‌ها به كاهش فشار عصبی كمك می‌كند. پوشیدن لباسهای گشاد و راحت باعث ایجاد راحتی و احساس آرامش می‌شود.

* برای تاثیر بیشتر و رسیدن به آرامش در خود متمركز شوید و آرام نفس بكشید.

* تمرین كنید كه آرامتر از حد معمول صحبت كنید. این كار به خودی خود ضربان قلب و تنفس را آرام می‌كند.

* اگر به عقاید مذهبی و معنوی پایبند باشید، به یكی از با افتخارترین روش‌های رسیدن به آرامش خاطر رسیده‌اید، آنگاه می‌توانید بگویید، الا بذكر الله تطمئن القلوب. اگر از خدا دور افتاده‌اید، اكنون وقت آشتی است. داشتن یك تكیه گاه معنوی در حد تعادل موجب آرامش می‌شود.

* احساسات و مشكلات خود را به دیگران بگویید و آرامش بیشتری احساس كنید.

* یكی از مهم ترین مهارت‌ها در آرام بودن، فكر نكردن به مسایل كوچك است. دومین مهارت، كوچك شمردن تمام مسایل است.

* شاد كردن دیگران، ‌موجب آرامش می‌شود. نمی‌دانید چه لذتی دارد پول رستوران امشب را با توافق سایرین به یك كارتن خواب هدیه بدهید. قدردانی كنید. دیگران را برای لطف كردن به خود تحت فشار قرار ندهید، لطف كه وظیفه نیست.

* اگر می‌دانستید كه: «سیگار كشیدن + ورزش نكردن‌ = استرس، اضطراب و حذف آرامش»، هرگز سیگار نمی‌كشیدید و ورزش كردن را به تعویق نمی‌انداختید.

+ نوشته شده در  یکشنبه هجدهم بهمن ۱۳۸۸ساعت 8:14  توسط MEHR  | 

سر سفره «نمکدان» نیاورید

در اینکه ما ایرانی‌ها ذاتا مردمان بانمکی هستیم، هیچ‌کس تردیدی ندارد؛ هم اهل شوخی و طنز هستیم و به بهانه‌های گوناگون، طنازی خودمان را به شیوه‌هایی مثل شعر و لطیفه و پیامک بروز می‌دهیم و هم اینکه آن‌ قدر در طی روز، به غذاهایمان نمک اضافه می‌کنیم که میانگین مصرف نمک‌‌مان، همیشه‌ چند برابر توصیه‌های علمی باقی بماند؛ مبادا که کاهش مصرف این نمک طعام، سهم آن نمک کلام را نیز کمتر نماید…

میزان مصرف نمک ایرانی‌ها، به مراتب بالاتر از استانداردهای توصیه شده جهانی است. چندی پیش معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایران اعلام کرد هر ایرانی به طور متوسط بین ۱۰ تا ۱۵ گرم نمک در روز مصرف می‌کند که طبق مطالعات پزشکی، باید این رقم به کمتر از ۳ گرم در روز (یعنی یک پنجم مقدار مصرف فعلی) برسد؛ ضمن آنکه کودکان باید نصف همین مقدار یعنی ۵/۱ گرم در روز را مصرف نمایند.

چرا این مقدار مصرف نمک اهمیت دارد؟ اصلی‌ترین دلیل ضرورت کاهش مصرف نمک آن است که در کشور ما هم مشابه بسیاری از کشورهای دیگر دنیا، عمده‌ترین علت مرگ و میر آدم‌ها، بیماری‌های قلبی‌ـ عروقی است؛ به گونه‌ای که از هر ۴۰ نفری که در کشورمان فوت می‌کنند، علت مرگ ۱۵ نفر را می‌توان به بیماری‌های قلبی عروقی نسبت داد. از عوامل خطر ابتلا به این بیماری‌ها که متاسفانه در ایران نیز شیوع زیادی دارد، فشار خون بالاست که مصرف نمک در غذا از مواردی است که شیوع آن را افزایش می‌دهد و به همین دلیل، خطر رسیدن به فشار خون بالا و در نهایت، ابتلا به بیماری قلبی عروقی را بیشتر می‌کند. علل اینکه مصرف نمک در ایران بالاست را می‌توان موارد زیر دانست:

افزایش سهم مواد غذایی آماده و فرآوری شده در غذاهای امروز ایرانی‌ها (سوسیس‌ و کالباس‌ و غیره)

افزایش مصرف تنقلات نمک‌دار مثل چیپس و پفک و غیره

اضافه کردن نمک به غذا موقع طبخ و صرف آن بر سر سفره

امروزه بسیاری از مردم از نمک تصفیه شده استفاده نمی‌کنند و چون نمک تصفیه نشده، شوری کمتری دارد، فرد را وادار می‌کند که از نمک نمکدان بیشتر استفاده کند. گاهی ممکن است این فرد متوجه نباشد که نمک تصفیه نشده، احتمالا آلوده به موادی مثل سولفات‌ها و کلرورکلسیم و منیزیم و فلزات سنگینی مثل سرب و جیوه هم هست که رسوب تدریجی این فلزات در بدن، عوارض وخیمی در آینده به دنبال دارد.

نزدیک به ۷۰ درصد از نمکی که مصرف می‌شود، به صورت نهفته در غذاهای فرآوری شده و آماده است و ۳۰ درصد آن هم هنگام پخت و در سر سفره به غذا اضافه می‌شود. پس اگر از همین الان خودمان را عادت دهیم که از نمکدان در موقع طبخ و صرف غذا استفاده نکنیم، مصرف روزانه نمک ایرانی‌ها از ۱۵ گرم به حدود ۱۰ گرم می‌رسد…. همین یک کار به ظاهر ساده، بار ناشی از ابتلا به فشار خون و عوارض ناشی از آن را به مراتب در کشورمان پایین خواهد آورد.

در سرتاسر دنیا، حدود ۱ میلیارد نفر به بیماری فشار خون بالا (که نام دیگرش «بیماری خاموش» است) مبتلا هستند که علت نزدیک به ۳۰ درصد این تعداد (یعنی ۳۰۰ میلیون نفر)، مصرف نمک بیش از حد است. فشار خون بالای ناشی از مصرف نمک، سبب ۱۴ درصد از موارد سکته مغزی (از هر ۷ نفر ۱ نفر) و حدود ۹ درصد از سکته‌های قلبی (از هر ۱۰ نفر ۱ نفر) است. تحقیقات می‌گوید که بهترین میزان مصرف نمک، ۵/۰ گرم در روز است یعنی معادل آنچه در غذاهای فرآوری نشده یافت می‌شود. اما در کشورهایی مثل کانادا و آمریکا، این مقدار ۱۰ گرم و در ژاپن ۱۵ گرم است و شیوع فشار خون بالا و عوارض آن در این کشورها بسیار بالاست. فقط یک قبیله از سرخ‌پوستان در آمازون هستند که کمتر از ۱ گرم در روز نمک مصرف می‌کنند و جالب اینجاست که هیچ کدام از افراد این قبیله، بیماری فشار خون بالا ندارند و کودکا‌ن‌شان هم در زمان بلوغ، دچار افزایش شدید فشار خون (که کودکان ما می‌شوند) نمی‌شوند. اما تحقیقات دقیق نشان می‌دهند که کاهش ۵/۲ گرم مصرف روزانه نمک، حوادث قلبی عروقی را ۵/۲ درصد و مرگ و میر ناشی از همه علل را هم ۵/۲ درصد پایین می‌آورد. فکر نمی‌کنید این ارقام یعنی اینکه از همین امروز، باید مصرف نمک را محدود کرد و دیگر بر سر سفره‌ها «نمکدان» نیاورید؟

+ نوشته شده در  شنبه هفدهم بهمن ۱۳۸۸ساعت 11:33  توسط MEHR  | 

8 غذا که مغز را جوان و سالم نگه می‌دارد

فرتوتی، آلزایمر و کاهش حافظه ناشی از افزایش سن:این شرایط افول ذهنی که مربوط به افزایش سن می‌باشد می‌توانند به تاخیر بیفتند و یا جلوگیری شوند. علاوه بر درگیری با فعالیت روزانه که برای مغز مفید می‌باشد، یک رژیم متوازن و مرتب غنی از اسید‌های آمینه ضروری، روغنهای امگا، مواد معدنی و ویتامین‌ها حافظه تیز و پر شور را به همراه دارند. برای اینکه بتوانید مواد مغذی مورد نیاز را به مغز خود برسانید از غذاهای زیر استفاده کنید.

ماهی:

پروتئین به عنوان یک جزء در ساخت انتقال دهنده‌های عصبی یا نوروترانسمیتر‌ها(موادی که ضربان عصبی را در طول یک سیناپس انتقال می‌دهند)، برای بهبود فعالیت ذهنی ضروری می‌باشدگذشته از منبع عالی پروتئین، ماهی سرشار از روغن‌های ضروری، از قبیل امگا 3 می‌باشد. امگا 3 از عملکرد مغز محافظت می‌کند. ماهی‌های دریایی غنی‌ترین منبع اسید‌های چرب می‌باشند. این ماهی ها شامل ماهی آزاد، هالیبوت، ماکرل و ساردین می‌باشند.

زغال اخته:

این میوه لذیذ سرشار از آنتی اکسیدان‌های قوی است که رادیکال‌های آزاد را که سبب پیری می‌شوند از بین می‌برد. همچنین این میوه دارای خواصی می‌باشد که شروع کاهش مربوط به افزایش سن را به تاخیر می‌اندازد. این کار را از طریق حفاظت سلولهای مغز و جلوگیری از تخریب آنها به وسیله مواد شیمیایی، پلاک‌ها یا ضربه روحی انجام می‌دهد. زغال اخته بر علیه دیگر فاکتور های عامل پیری نیز می‌جنگد.

آجیل و دانه ها:

آجیل و دانه ها غذاهایی شگفت انگیز برای مغز انسان می‌باشند. این غذاها حاوی پروتئین و اسید‌های چرب و آرژینین آمینه می‌باشند که غده هیپوفیز را تحریک می‌کنند تا هورمون رشد را آزاد سازد. هورمون رشد ماده‌ای است که بعد از 35 سالگی کاهش می‌یابد و فایده ضد پیری برای مغز دارد. مخلوطی از مواد ضد پیری را که شامل یک فنجان گردو،  2/1فنجان دانه کدو تنبل،  3/1 فنجان توت خشک،  4/1 فنجان دانه کنجد،  2/1 فنجان برگه زرد آلو می‌باشد تهیه کنید و همه جا همراه خود داشته‌باشید و در بین وعده‌های غذایی از آنها بخورید. این مخلوط مغز را تغذیه می‌کند.  ضمناً در پاکت فریزر یا در ظرف در‌دار بریزید تا تازه بمانند.

سبزیجات خانواده کلم:

کلم بروکلی، گل کلم و کلم فندقی سرشار از ماده مغذی با نام کولین می‌باشند. این ماده برای حافظه و سلامت مغز ضروری می‌باشد. کولین پیش در آمد استیل کولین می‌باشد.  استیل کولین در فرایند‌های مغزی مشارکت دارد. همان طور که سن افزایش می‌یابد، خروجی کولین طبیعی بدن کاهش پیدا می‌کند. بنابراین می‌توان با خوردن غذاهای مملو از کولین،  تولید استیل کولین را افزایش داد و قدرت مغز را بهبود بخشید. منابع دیگر کولین تخم مرغ، دانه سویا، بادام زمینی، کلم، لوبیاچیتی و لوبیا قرمز می‌باشند.

روغن: چربی های غیر اشباع یگانه

چربی‌های غیراشباع تک‌گانه حاوی اسیدهای چرب ضروری، اسید لینولنیک گاما هستند. این اسیدها علاوه بر دیگر فواید برای بدن، برای عملکرد مغز ضروری می‌باشند.  روغن زیتون، کنجد، کانولا، بادام و روغن ماهی سرشار از اسیدهای چرب غیر اشباع تک گانه می‌باشند.  محققان با مطالعه روی بعضی افراد به این نتیجه رسیده اند که رژیم غذایی همراه با چربی‌های غیر اشباع و غیر هیدروژنه خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش می‌دهد.  اما افرادی که روغن های اشباع شده صرف می‌کنند بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری می‌باشند.

غذاهای دارای   L-Carnitine

بسیاری مواقع مشکلات حافظه‌ای مربوط به سن بر اثر افزایش پلاک و کاهش ذخیره خون مغز ایجاد می‌شود.  L-Carnitine یک اسید آمینه است که در کلیه ساخته می‌شود و جریان را در مغز سرعت می‌بخشد. به غیر از فواید بیشماری که برای مغز دارد.  همچنین به دلیل اینکه از اکسیداسیون چربی در مغز جلوگیری می‌کند مانع از ابتلای افراد به آلزایمر می‌شود.  گوشت،  ماهی، بوقلمون، گندم، آوکادو، شیر و لوبیای سویا تخمیر شده از منابع مهم L-Carnitine می‌باشند.

جلبک های ریز :

جلبک های ریز، اقیانوس و دریاچه‌های تمیز و سالم شامل جلبک سبز آبی، اسپیرولینا، کلورلا،  سی وید و کلپ می‌باشند، که هضم این جلبک‌ها آسان می‌باشد و سرشار از پروتئین، انرژی زیاد و صدها مواد معدنی هستند این جلبک‌ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید و عملکرد صحیح مغز خود را تضمین کنید.

چای سبز:

چای سبز از فعالیت آنزیمی ‌که در بیماری آلزایمر دخیل می‌باشد جلوگیری می‌کند. همچنین غنی از پلی فنل‌ها و آنتی اکسیدان‌هاست که از پیری زودرس مغز جلوگیری می‌کند. لذا هر روز دو فنجان چای سبز بنوشید. برای حذف کافئین، چای سبز را 45 ثانیه بخیسانید سپس آب آن را دور ریخته و آب داغ تازه به آن اضافه کنید.

تقویت کننده‌های گیاهی

تعداد زیادی داروی گیاهی چینی وجود دارد که برای عملکرد مغز مفید می‌باشند، از قبیل جینکو،  گوتوکولا، بیلوبا. همچنین به شما داروهای گیاهی زیر را توصیه می‌کنم:سیب زمینی شیرین، رازیانه، گل انگشتانه .

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۸۸ساعت 13:56  توسط MEHR  | 

برای پیشگیری از چاقی نان سبوس‌دار مصرف كنید

برای پیشگیری از چاقی می‌توان نان‌های سبوس‌دار همچون سنگك، تافتون و جو مصرف كرد.
استفاده از این نان‌ها برای كنترل میزان چربی‌های خون، قند خون و فشار خون بسیار موثر است.
نان‌های سبوس دار مقادیری فیبر، ویتامین پ، منیزیم، آنتی اكسیدان‌ها و استروژن‌های گیاهی دارند.
بررسی های این طرح نشان می‌دهد مردم غلات سبوس دار را كم مصرف می كنند.در این طرح مشخص شد كه مردم بیشتر از غلات سفید و تصفیه شده (حدود 201 گرم در روز) و كمتر از غلات كامل (حدود 93 گرم در روز) استفاده می كنند.

براساس همین مطالعه شیوع عوامل متابولیكی (پرفشاری خون، بالا بودن سطح چربی خون، چاقی شكمی، بالا بودن قند ناشتای خون) در افرادی كه غلات كامل و سبوس دار كمتری دریافت می كردند بیشتر است.
با افزایش دریافت نان‌های سبوس دار کاهش معنی داری در خطر ابتلا به بالا بودن سطح « تری گلیسیرین»، پرفشاری خون و سندرم متابولیك مشاهده شد.
این یافته‌ها نشان می دهد مصرف زیاد نان‌های سفید و بدون سبوس با عوامل خطر بیماری‌های قلبی ـ عروقی همراه است.
با توجه به اینكه عوامل ژنتیكی، متابولیكی و محیطی در بروز اختلالات چربی خون نقش دارند، استفاده از نان‌های سبوس‌دار در رژیم غذایی در پیشگیری از این بیماری موثر است

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۸۸ساعت 13:7  توسط MEHR  | 

47 آیین زندگی برتر به زبان رایانه

1- در زندگی و معاشرت با دیگران، نرم افزار باشیم نه سخت افزار.

2- در سایت زندگی، همیشه لینکِ (Mahabbat) داشته باشیم و هیچ گاه برای این سایت، فیلتر نگذاریم.

3- برای پسوند فایل زندگی اجتماعی و خانوادگی ، از سه کاراکتر « ع» ، « ش » و « ق » استفاده کنیم.

4- هیچگاه قفل سی دی قلب مردم را نشکنیم . که «تا توانی دلی به دست آور/ دل شکستن هنر نمی‏باشد».

5- چنانچه در کاری شکست خوردیم آن را « shut down » نکنیم بلکه آن را « restart » کنیم.

6- برای مانیتور زندگی‏مان بک گراند (Background) سبز یا آبی را در نظر بگیریم، نه سیاه یا دودی .

7- برای سیستم قلبمان از مانیتورهای تخت و صاف (Flat) استفاده کنیم.

8- روی کلیدهای عیب کیبورد خودمان انگشت بگذاریم، نه روی کلیدهای عیب کیبورد دیگران.

9- برای فایل‏های اسرار زندگی مان پسورد ( password) بگذاریم و آنرا مخفی ( hidden ) کنیم.

10- همواره پیش از سخن گفتن، سی پی یوی فکرمان را به کار بیندازیم.

11- صفحه مشکلات مردم ، کلید F1 باشیم و آنان را کمک و راهنمایی (help) کنیم.

12- اگر شخصیت ما ژله‌ای نیست و بزرگ و والاست، این نوع شخصیت، نباید حتی به ما اجازه دهد که با هر کسی چت (Chat) کنیم و هر کسی با ما چت کند.

13- برای باغ زندگی مردم windows باشیم نه dos !!!

14- یک معادله ریاضی- رایانه‏ای به ما می‏گوید: «تا به فکر ساپورت دیگران نباشیم، دیگران به فکر ساپورت ما نخواهند بود».

15- اگر از کسی بدی و کم لطفی دیدیم ، آنرا « save » نکنیم بلکه آنرا « delete » نماییم و حتی آنرا از ریسایکل بین « recyclebin » قلبمان کاملا" محو کنیم .

16- به دیگران اجازه ندهیم در «سی دی رام» زندگی‏مان هر نوع «سی دی» را که بخواهند، قرار دهند.

17- خانه و دفتر کارمان، به روی مردم نیازمند،«Open» باشد.

18- برای حل اختلافات زناشویی ، روی گزینه « گذشت و ایثار » دابل کلیک ( double click ) کنیم.

19- تا حرف کسی تمام نشده ، اسپیکر ( speaker ) خود را روشن نکنیم.

20- درآمدمان را در اول ماه پارتیشن بندی کینم تا در آخر ماه کم نیاوریم.

21- برای رفع گرفتاری‏های مردم اتوران ( autorun ) باشیم.

22- همان گونه که دیگران سایت «گوگل» را طراحی کرده‏اند، ما نیز سایت «گو- گل» را برای مردم طراحی کنیم تا در ارتباطات خود با یکدیگر، گل بگویند و گل بشنوند.

23- در سایت زندگی شخصی مان، یک رُوم (Room) به نام مشکل گشا (Moshkelgosha) بسازیم تا دیگران با ما چت (Chat) کنند.

24- هنگام مشاهده خوبی‏ها و نیکی‏های دیگران ، بلافاصله کلید پرینت اسکرین ( print screen ) را بزنیم و از آن عکس بگیریم.

25- در زمان ناتوانی، درماندگی و تاریکی زندگی دیگران ، کلید « Power » برای آنان باشیم.

26- نگذاریم هر کسی در رُوم (Room) زندگی مان چت نماید و در این صورت، او را ایگنور (Ignore) کنیم.

27- چشم‏های‏مان را به روی عیب های پنهان مردم، «Close» کنیم.

28- گاه و بی گاه، کامپیوتر زندگی ما هنگ (Hang) می کند که باید آن را با « فکر »، « مشورت » و «برنامه ریزی»، ری استارت (Restart) نماییم.

29- برای کپی گرفتن از دیسکت زندگی دیگران، نخست آن را ویروس یابی و سپس ویروس کشی کنیم.

30- مواظب باشیم که رایانه زندگی زناشویی‏مان، ویروس غرور و لجبازی به خود نگیرد. که در این صورت، ممکن است هیچ آنتی ویروسی نتواند آن را از بین ببرد.

31- اگر برای شخصیت و تصمیم‏گیری‏های خویش ارزش و احترام قائل هستیم، خودمان یکی از ‏Gameهای کامپیوتر زندگی دیگران نباشیم.

32- فایل‏های مهم زندگی خود را گاه به گاه، اسکن (Scan) کنیم تا اگر به ویروسی آلوده شده باشند ، سریعاً مشخص شود.

33- در حروف چینی کتاب زندگی، از شیوه «راست چین» و راست گویی استفاده کنیم، نه از شیوه «چپ‏چین» و دروغ‏گویی.

34- برای برنامه زندگی اجتماعی و به ویژه زندگی خانوادگی، همیشه ورژن‏های جدید و سازگار را معرفی کنیم.

35- پیش از پرینت گرفتن از سخنان‏مان، پیش نمایش چاپ (print preview) آن را مشاهده کنیم.

36- در تجارت و کارهای مالی و اقتصادی، سرمایه‏ها و دارایی‏های خود را در یک درایو (Drive) نریزیم؛ بلکه آنها را در درایوهای گوناگون پخش کنیم تا اگر به فرمت (Format) یک درایو مجبور شدیم، درایوهای دیگر را محفوظ داشته باشیم.

37- اگر روزی رایانه زندگی ما با همسرمان هنگ کرد ، سه کلید « ctrlکنترل اعصاب »، «Alt انصاف» و «deletدلیل عصبانیت» را بزنیم.

38- مکان‏نمای ارتباطات ما با آدم‏های ناباب و ناجنس به صورت «فلش» نباشد؛ بلکه به صورت«ولش» باشد.

39- هارد مغز خود را از برنامه های غیرمفید ، پر نکنیم ، تا فضا را برای نصب برنامه های مفید ، تنگ ننماییم.

40- برای این که از دیدن مانیتور زندگی، بیشتر لذت ببریم، کارت گرافیک بالا برای آن تهیه کنیم.

41- اگر مانیتور رایانه ما دارای رنگ های متنوع و متعدد باشد ، ولی مانیتور ارتباطات ما با مردم، حتماً باید یک رنگ باشد.

42- برای رایانه‏ زندگی دیگران نرم‏افزارهایی را معرفی کنیم که حداکثر هماهنگی را با سخت‏افزارهای موجودشان داشته باشند.

43- در خطاطی کامپیوتری، از برنامه «کِلْک» هم می توانیم استفاده کنیم، اما در خطاطی زندگی، از برنامه «کَلَک» نباید استفاده کنیم.

44- بکوشیم تا خوش اخلاقی را به جای این که در رم (Ram) و حافظه موقت داشته باشیم، در رام (Rom) و حافظه پایدار داشته باشیم تا در هنگام آغاز (Start) ارتباط با دیگران، آن را به کار گیریم.

45- اگر می خواهیم در زندگی خویش موفق و خوشبخت باشیم، باید خودمان زیرمنوهای Programs را دقیقاً تنظیم کنیم و نباید بگذاریم که دیگران این کار را برای ما انجام دهند؛ اگر چه می توانیم در این زمینه، با آنان مشورت نماییم.

46- قانون کپی رایت زندگی اجتماعی به ما اجازه نمی دهد که سی دی بدی ها و عیب های دیگران را رایت کنیم.

47- در طراحی کتاب زندگی، از برنامه «فتوشاد» و «فری خند» و «کرل مزاح» نیز استفاده کنیم.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه هشتم بهمن ۱۳۸۸ساعت 8:30  توسط MEHR  | 

60واقعيت جالب درباره مغز

می‌گویند فلانی مغز تجارت است؛ فلانی مغزش مثل ساعت کار می‌کندو... این آدم‌هایی که مغزشان حسابی کار می‌کند، به نظر شما مغزشان با دیگران چه تفاوتی دارد؟ مغزشان بزرگ‌تر است؟ اگر این‌طوربود، الان باید وال باهوش‌ترین موجود دنیا می‌بود!

با 20 واقعیت جالب مغزی، از همین دست، آشنا شوید:


1- مغز یک انسان معمولی چیزی در حدود 1300 تا 1400 گرم می‌باشد، چیزی در حدود یک کیسه شکر.

2- مغز انسان از مغز فیل‌ها کوچک‌تر است. این در حالی است که مغز انسان از مغز میمون‌ها بزرگ‌تر است. مغز یک میمون وزنی معادل 95 گرم دارد! مغز سگ‌ها چیزی در حدود 72 گرم و گربه‌ها 30 گرم برآورد می‌شود.

3- وزن مغز انسان 2 درصد از کل وزن بدن او را تشکیل می‌دهد. حداکثر عرض آن 14میلی‌متر، طول 167 میلی‌متر و ارتفاع 93 میلی‌متر دارد.

4- در ماه‌های اولیه بارداری، یاخته‌های عصبی مغز با سرعتی معادل 2500 نرون در دقیقه تولید مثل می‌کنند.

5- 60 درصد کل حجم مغز را سلول‌های سفید و 40 درصد آن را سلول‌های خاکستری تشکیل می‌دهند.

6- سرعت انتقال اطلاعات در نرون‌های مختلف، متفاوت است. نرخ این انتقال می‌تواند به کندی 5/0 متر در ثانیه و یا به تندی 120 متر بر ثانیه باشد. رقم 120 متر در ثانیه معادل عددی نزدیک به 431 کیلومتر در ساعت است.

7- 75 درصد از مغز یک انسان را آب تشکیل می‌دهد.

8- مغز انسان قادر است بیش از همه اتم‌های موجود در دنیا، ایده در خود داشته باشد و آنها را تجزیه و تحلیل کند!

9- اگر می‌شد نیرویی که در مغز جریان دارد را مهار کرد، به واسطه آن می‌توانستید یک لامپ 10 واتی را روشن نگه دارید.

10- 20 درصد از کل اکسیژنی که در بدن پمپاژ می‌شود، به مغز می‌رسد.

11- در حدود 75 میلی‌لیتر از خون در هر دقیقه به مغز پمپاژ می‌شود.

12- مغز شما حاوی 100 میلیارد یاخته عصبی است. یعنی چیزی در حدود 166 برابر کل افرادی که روی کره زمین زندگی می‌کنند.

13- کل مقوله‌های مربوط به «تفکر» توسط جریان الکتریسته و تغییر و تحولات شیمیایی میسر می‌شوند.

14- وال بزرگ‌ترین مغز را دارد، به طوری که وزن مغز این حیوان چیزی نزدیک به 6 کیلوگرم است.

15- با در نظر گرفتن نسبت وزن کلی بدن به وزن مغز، انسان‌ها بزرگ‌ترین مغز را نسبت به وزن بدن خود دارند.

16- مغز اینشتین بزرگ‌تر از افراد عادی نبوده است. هوش بالای او به واسطه پیوند‌های ایجاد شده میان سلول‌های عصبی مغزش ایجاد شده بود. هر زمان که شما چیز جدیدی یاد می‌گیرید، یک ارتباط جدید میان سلول‌های مغزتان ایجاد می‌شود.

17- ? ساعت پس از مرگ آلبرت در سال ????، مغز او بدون اجازه خانواده توسط هاروی بیرون آورده شد. هاروی مغز آلبرت را به خانه‌اش برد و داخل یک ظرف شیشه‌ای دهان گشاد نگهداری کرد، هرچند او بعدها به دلیل انجام این کار از محل کارش که مخصوص تشریح اجساد بود اخراج شد.
چند سال بعد، هاروی از هنس پسر بزرگ آلبرت برای مطالعه و بررسی مغز پدرش اجازه گرفت و تکه‌هایی از مغز آلبرت را برای دانشمندان در سرتاسر دنیا فرستاد. یکی از دانشمندان برکلی با مطالعه قسمتی از مغز آلبرت متوجه شد که در مغز او در مقایسه با یک شخص طبیعی، به طور قابل توجهی سلول‌های گلیال که مسوول ترکیب کردن و مرتب کردن اطلاعات هست وجود دارد. در مطالعه دیگر، پروفسور ساندرا ویتسون فهمید که مغز آلبرت دارای کمبود یک چین خاصی از مغزش است که شکاف سیلوین نامیده می‌شود. این استخوان‌بندی غیرمعمول به عصب‌ها در مغز آلبرت اجازه می‌دهد که بهتر با دیگران رابطه برقرار کند. نتایج مطالعه دیگری نشان می‌داد که در مغز آلبرت بزرگی آویختگی جداری زیرین که اغلب درگیر توانایی‌های ریاضیات هست، بیشتر از افراد معمولی بود.

18- مردان از زنان باهوش‌ترند چون وزن مغزشان 10 درصد بیشتر است؟
نه، این اشتباه است. با این حساب، ‌فیل‌ها‌ از آدم‌ها خیلی باهوش‌ترند چون وزن مغزشان 5 برابر است. داشتن مغز بزرگ‌تر به معنای باهوش‌تر بودن نیست. کاملا طبیعی است كه عضلات نیرومند یك فیل، در مقایسه با عضلات یك گربه، باید تحت كنترل مغز بزرگ‌تری باشد. به همین دلیل است كه فیل 6 هزار گرم مغز دارد و گربه، 30 گرم.

19- عملكرد كامپیوتر مثل مغز نیست؛ خیلی فرق دارد! شاید بگویید اصلا كامپیوترهای اولیه را با الگوگیری از عملكرد مغز ساخته‌اند ولی نورولوژیست‌ها در پاسخ به شما می‌گویند اگر قدرت تمام كامپیوترهای دنیا را با هم جمع كنید، باز هم قدرتش به مغز انسان نمی‌رسد؛ یعنی ساختار مغز ما آن‌قدر پیچیده است كه تشبیه‌اش به كامپیوتر، لااقل عصب‌شناسان را به خنده می‌اندازد.

20- وقتی می‌خوابیم، مغزمان استراحت نمی‌كند! یكی از تفاوت‌های بارز مغز و كامپیوتر، همین است

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه هشتم بهمن ۱۳۸۸ساعت 8:5  توسط MEHR  | 

كم هزینه ترین لذت های زندگی!!!

 

۱.گاهی به تماشای غروب آفتاب بنشینیم.

2. سعی كنیم بیشتر بخندیم.

3. تلاش كنیم كمتر گله كنیم.

4. با تلفن كردن به یك دوست قدیمی، او را غافلگیر كنیم.

5. گاهی هدیه‌هایی كه گرفته‌ایم را بیرون بیاوریم و تماشا كنیم.

6. بیشتر دعا كنیم.

7. در داخل آسانسور و راه پله و... با آدمها صحبت كنیم.

8. هر از گاهی نفس عمیق بكشیم.

9. لذت عطسه كردن را حس كنیم.

10. قدر این كه پایمان نشكسته است را بدانیم.

11. زیر دوش آواز بخوانیم.

12. سعی كنیم با حداقل یك ویژگی منحصر به فرد با بقیه فرق داشته باشیم.

13. گاهی به دنیای بالای سرمان خیره شویم.

14. با حیوانات و سایر جانداران مهربان باشیم.

15. برای انجام كارهایی كه ماه ها مانده و انجام نشده در آخر همین هفته برنامه‌ریزی كنیم!

16. از تفكر درباره تناقضات لذت ببریم.

17. برای كارهایمان برنامه‌ریزی كنیم و آن را طبق برنامه انجام دهیم. البته شاید كار مشكلی باشد!

18. مجموعه‌ای از یك چیز (تمبر، برگ، سنگ، كتاب و... )برای خودمان جمع‌آوری كنیم.

19. در یك روز برفی با خانواده آدم برفی بسازیم.

20. گاهی در حوض یا استخر شنا كنیم.

21. گاهی از درخت بالا برویم.

22. احساس خود را در باره زیبایی ها به دیگران بگوئیم.

23. گاهی كمی پابرهنه راه برویم!

24. بدون آنكه مقصد خاصی داشته باشیم پیاده روی كنیم.

25. وقتی كارمان را خوب انجام دادیم مثلا امتحاناتمان تمام شد، برای خودمان یك بستنی بخریم و با لذت بخوریم.

26. در جلوی آینه بایستیم و خودمان را تماشا كنیم.

27. سعی كنیم فقط نشنویم، بلكه به طور دقیق گوش فرا دهیم.

28. رنگها را بشناسیم و از آنها لذت ببریم.

29. وقتی از خواب بیدار می‌شویم، زنده بودن را حس كنیم.

30. زیر باران راه برویم.

31. كمتر حرف بزنیم و بیشتر گوش كنیم.

32. قبل از آن كه مجبور به رژیم گرفتن بشویم، ورزش كنیم و مراقب تغذیه خود باشیم.

33. چند بازی و سرگرمی مانند شطرنج و... را یاد بگیریم.

34. اگر توانستیم گاهی كنار رودخانه بنشینیم و در سكوت به صدای آب گوش كنیم.

35. هرگز شوخ طبعی خود را از دست ندهیم.

36. احترام به اطرافیان را هرگز فراموش نكنیم.

37. به دنیای شعر و ادبیات نزدیك تر شویم.

38. گاهی از دیدن یك فیلم در كنار همه اعضای خانواده لذت ببریم.

39. تماشای گل و گیاه را به چشمان خود هدیه كنیم.

40. از دانسته های خود، دیگران را نیز در استفاده از آنها شریک بدانیم. ممكن است فردا دیر باشد.

+ نوشته شده در  سه شنبه ششم بهمن ۱۳۸۸ساعت 8:24  توسط MEHR  | 

فاکتورهای عجیب و غیره منتظره ابتلا به بیماری قلب

بیماری های قلبی یکی از شایع ترین دلایل مرگ و میر در جوامع امروزی می باشد. شاید بسیاری از فاکتورهای خطر پایه این بیماری را بشناسید. فاکتورهای قابل کنترلی مثل استعمال دخانیات، کلسترول بالا و چاقی و فاکتورهای غیر قابل کنترلی مثل سن، جنس و عوامل ژنتیکی. ما نیز در ادامه به بعضی از حقایق تکان دهنده پیرامون فاکتورهای خطر اشاره خواهیم کرد.

۱-گردن کلفتی:
مطالعات مرکز تحقیقات موسسه قلب فارمینگتون حاکی از این حقیقت است که گردن کلفت از جمله مواردی است که گویای احتمال ابتلا به بیماری های قلبی می باشد. زیرا با داشتن چنین وضعیتی احتمال وجود سایر فاکتورهای خطر نظیر کلسترول و فشار خون بالا نیز وجود دارد و گردن به طور بارزتری گویای وجود این فاکتورهای خطر می باشد.

۲- خط و چروک عرضی روی گوش:
این نیز می تواند دال بر وجود بیماری قلبی در فرد باشد. گفته شده که این نشانه ظاهری سرنخی از میزان الاستین می باشد. الاستین پروتئینی است که عملکرد رگ های خونی را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر الاستین به اندازه کافی موجود نباشد، فاکتورخطری برای ابتلا به بیماری های قلبی به حساب می آید.
۳-    طاسی یا کچلی: مردانی که در قسمت جلوی سر و قسمت فرق سر دچار طاسی می شوند باید مورد آزمایش و معاینه قلبی قرار گیرند. زیرا این وضعیت مربوط به وجود عروق و تامین خون برای فولیکول های مو می باشد. هر بخش از بدن نیازمند خون است. هر چه سرعت بروز طاسی و کچلی بیشتر باشد احتمال ابتلا به بیماری قلبی بیشتر خواهد بود.می توان گفت در مقایسه با سایر افراد مردان طاس و کچل ۹% بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی هستند.

۴- خر و پف:
خر و پف در خواب و احساس خفگی- وضعیتی که به مدت ۱۰ ثانیه یا بیشتر تنفس متوقف می شود- از جمله علائمی است که دال بر بیماری قلبی می باشد  و یا احتمال بروز آن را نشان می دهد. در این شرایط قلب و ریه ها برای خونرسانی و گردش آن فعالیت بیشتری کرده وهمین مسئله زیان آور است.

۵- عدم توانایی نعوظ:
مردانی که دچار این مشکل می باشند حتما باید عملکرد قلب خود را نیز مورد معاینه قرار دهند. زیرا عدم خون رسانی کافی به دستگاه تناسلی مردان مسئله است که به قلب و دستگاه عروق مربوط می باشد.  گزارش شده است که مردان دچار عدم توانایی نعوظ ۸۰% بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به بیماری قلبی هستند.

۶- ترکیبی از فاکتورهای خطر:
داشتن ترکیبی از فاکتورهای خطر مثل فشار خون بالا و طاسی احتمال ابتلا به بیماری قلبی را ۷۹% افزایش می دهد و این میزان در صورت وجود کلسترول بالا و طاسی مردانه به مراتب بیشتر خواهد بود.

۷- درد فک علامت حمله قلبی می باشد:
به طور کلی علائم حمله قلبی عبارتند از درد بازوی چپ، درد شدید در ناحیه استخوان زیر پستان، احساس سنگینی روی قفسه سینه. اما یکی از علائم غیر معمول حمله قلبی به خصوص در زنان درد فک و دندان گزارش شده است.

۸- درد ناشی از حملات قلبی در زنان و مردان متفاوت است:
زنان بیشتر از مردان در زمان حمله متوجه وجود خطر می شوند . در واقع احساس شهودی در آنها وجود دارد. در صورتی که مردان تنها در زمان بروز علائم و درست در زمان حمله متوجه خطر خواهند شد.

۹- بیماری قلبی در مردان کشنده تر از زنان است:
احتمال هورمون استروژن در زنان به عنوان یک عامل پیشگیرانه عمل می کند و این فاکتور تا کهنسالی و زمانی که سطح هورمون کاهش می یابد تاثیر گذار است ولی بی توجهی مردان به سلامتشان نیز از جمله مواردی است که سبب شده بیشتر در معرض مشکلات قلبی باشند.

۱۰- رفتارهای پر خطر مردان احتمال ابتلا به بیماری قلبی را افزایش می دهد:
مردان در انجام اعمال پر خطر جسورتر و بی باک تر از زنان هستند و همین امر احتمال ابتلا به بیماری قلبی را در آنها افزایش می دهد. یکی از شایع ترین رفتارها ی پر خطر مردان استعمال دخانیات است. کار در وضعیت پر تنش، پر خوری و عدم تحرک ، همه از جمله عادت هایی است که در ترکیب با یکدیگر احتمال بروز خطر را افزایش می دهد.

۱۱-الگوی خواب و استراحت :
به گفته یک پزشک متخصص نسل ما نسلی است که دچار فقر خواب می باشد. عدم خواب کافی به شدت به سیستم ایمنی آسیب وارد می کند و استرس و بی خوابی معجونی بسیار خطرناک می باشد که باعث افزایش  احتمال بیماری قلبی گردیده است.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه پنجم بهمن ۱۳۸۸ساعت 12:30  توسط MEHR  | 

چگونه زیباترین حالت چهره خود را به دست بیاوریم؟

كارهایی كه رعایت آنها، چهره شما را جذابتر می كند:

زیبایی شما کاملا به حالات فیزیکی و روحی شما بستگی دارد. اما نگذارید این موضوع بر شما غلبه کند. شاید تمایل داشته باشید که هر ماه یکی از این روش ها را بکار گیرید تا در طول سال زیبا به نظر برسید.

۱- ورزش کنید:

اگر درباره ارجحیت های زیبایی می اندیشید، هیچ چیز به اندازه برنامه ورزشی منظم تاثیر مثبت ندارد. اگر شما از شنا، والیبال، تنیس یا دوچرخه سواری لذت می برید، سعی کنید که آن نظم را در آن ورزش دنبال کنید . حتی ۳۰ دقیقه پیاده روی در روز تاثیر شگرفی در بر دارد.

۲- مدلتان را عوض کنید:

با آرایشگرتان مشورت کنید که چه مدل موی دیگری به شما میاد. گاهی اوقات سالها کشیدن خط چشم به یک طریق یا استفاده از عطر یکسان باعث میشود خیلی سخت مدلهای جدید را بپذیرید .

۳- کمدتان را مرتب کنید:

در کمدتان را بازکنید و ببینید چه لباس هایی را در ۲ سال گذشته نپوشیده اید. آنها را کنار بگذارید و در مورد کشوی میز آرایشتان نیز لوازمی که خیلی وقت است استفاده نمی کنید دور بریزید.

۴- سری به دکترتان بزنید:

دست کم سالی یکبار سری به پزشک و دندانپزشک خود بزنید. هیچ وقت نگذارید که بیش از ۱۲ ماه از آخرین ویزیت شما با دندانپزشکتان بگذرد. دندان های سفید یکی از مهم ترین اصول زیبایی شماست.

۵- همیشه یک وقت برای موهایتان داشته باشید:

موهای شما یکی از اصلی ترین پایه های زیبایی شماست. در هر قرار آرایشگاه، قرار بعدی را هماهنگ کنید تا مطمئن شوید که به موهایتان سروقت میرسید.

۶- به باشگاه ورزشی بروید:

تناسب اندام شما چقدر برایتان مهم است ؟

مطمئن باشید که همان قدر هم در انرژی جسمی و روحیه شما موثر است.

۷- صحیح غذا بخورید:

درباره رژیم غذایی تان تجدید نظر کنید تا میزان انرژی تان را به حداکثر برسانید. اینکار را با حذف غذاهای مشخصی شروع کنید تا زمانی که به یک فرمول غذایی مناسب برسید. مواد غذایی کم چرب و کم شکر مصرف کنید تا به یک تعادل برسید.

۸- یک تغییر بزرگ داشته باشید:

این تغییر حتی میتواند شامل بلوند کردن یا فر کردن موهایتان باشد.

۹- مهربان باشید:

یک کار خیرخواهانه انجام دهید بی آنکه انتظار تلافی داشته باشید . اینگونه کارها باعث تغییرات مثبت بزرگی در احساس شما میشوند. رفتار مودبانه همیشه منجر به زیبایی درونی و بیرونی میشوند.

۱۰- آب بنوشید:

مقدار زیادی آب بنوشید . نوشیدن مقدار زیاد آب در روز به لاغرهایی که میخواهند چاق شوند و چاق هایی که میخواهند لاغر شوند توصیه میشود. کارهای کوچک دیگری که باعث میشود رفتارتان بهتر شود را امتحان کنید. لبخند بزنید. به حرف دیگران گوش کنید، صاف بنشینید، در طول روز به بدنتان کش و قس دهید…

۱۱- یک هدف در نظر بگیرید:

هدفی را در نظر بگیرید که با سعی در رسیدن به آن از شر چند کیلو اضافه وزنتان خلاص شوید.

۱۲- خوب بخوابید:

به اندازه کافی بخوابید. موقع شب خواب خوبی داشته باشید تا صورتتان شفاف شود.

نور اطاق هنگام خواب باید در کمترین حد ممکن باشد.

شب زودهنگام بخوابید و سحر گاه از خواب برخیزید تا انرژی های کیهانی که در جهان در هنگام صبح پخش میشوند به بدنتان برسد. اینکار از لحاظ علمی ثابت شده است.

+ نوشته شده در  پنجشنبه یکم بهمن ۱۳۸۸ساعت 9:45  توسط MEHR  | 

چاره کم‌پشتی مو

                                                                                                                                            وقتی پای پرپشتی موها به میان می‌آید خیلی‌ها غصه‌هایشان یادشان می‌آید و نمی‌دانند از داروهای عجیب و غریب گرفته تا کاشتن مو و مصرف داروها کدام یک را امتحان کنند ولی جالب است بدانید بسیاری از عواملی که هر روز با آن سر و کار دارید نیز می‌توانند باعث کم‌پشتی موهای شما شوند...

محققان می‌گویند مصرف 20 نخ سیگار در روز، خطر ریزش مو و طاسی را به طرز چشمگیری افزایش می‌دهد. پژوهشگران تایوانی با بررسی 740 مرد از نژاد آسیای شرقی كه از نظر ژنتیكی از نژاد اروپایی كمتر به طاسی مبتلا می‌شوند، تأثیر سیگار را در ریزش مو ارزیابی كردند. بر اساس این بررسی كه در نشریه آرشیو چاپ شده است، سیگار این تفاوت را از بین می‌برد. كشیدن سیگار به یكسری از تظاهرات پوستی نیز منجر می‌شود از جمله پیری و تیر‌گی پوست، ریزش مو، سفید شدن مو و.. كه توجه مجامع پزشكی را به خود معطوف كرده است.

سیگار و موهای کم‌پشت و خاکستری

حداقل 94 درصد از مردان دچار درجاتی از پسرفت خط رویش مو در پیشانی بعد از بلوغ می‌شوند. شاید دوست داشته باشید بدانید چگونه سیگار باعث ریزش موها و کم‌پشتی آنها می‌شود. اینها مهم‌ترین بلاهایی است که سیگار بر سر موها می‌آورند:

•  سیگار برمویرگ‌های ریز تغذیه كننده فولیكول مو اثر مخرب به جا می‌گذارد و با اثر بر تغذیه مو باعث ریزش آنها می‌شود.

•  مواد سمی‌سیگار به ماده ژنتیکی فولیكول مو آسیب می‌رساند و آن را تخریب می‌کند.

•  سیگار باعث عدم تعادل آنزیمی ‌موثر در بازسازی بافت مو شده و بر روند رشد مو اثر مخرب به جا می‌گذارد.

•  سیگار باعث تولید رادیکال‌های آزاد می‌شود که رادیكال‌های آزاد اكسیژن در ایجاد التهاب ناحیه اطراف فولیكول مو موثر هستند.

•  سیگار فعالیت آنزیمی‌ هورمونی را بر هم می‌زند و باعث کاهش تولید استروژن می‌شود.

علل ریزش مو و کم‌پشتی موها

موهای سر انسان به دو دسته موهای مقاوم و غیر مقاوم تقسیم‌بندی می‌شوند.

موهای غیر مقاوم كه اكثرا در سطح جلو و فوقانی و میانی سر قرار دارد به دلیل داشتن گیرنده حساس به تستوسترون تحت تاثیر تغییرات این هورمون قرار می‌گیرند و به خصوص بعد از سن بلوغ كه میزان این هورمون در خون افزایش می‌یابد عموما ریزش مو آغاز می‌گردد.

موهای مقاوم كه معمولا در پشت و اطراف سر قرار دارند فاقد این گیرنده بوده و تحت تاثیر هورمون مردانه قرار نمی‌گیرند. به همین دلیل است كه این موها هیچ وقت نریخته واز آن به عنوان ناحیه دهنده در عمل جراحی پیوند مو استفاده می‌شوند.

• علت ریزش و کم‌پشتی مو در آقایان: در ریزش موی سر در آقایان دو عامل ژنتیك و هورمونی دخیل‌اند. در بیش از 95 درصد موارد علت ریزش موی سر در آقایان هورمونی می‌باشد و عوامل دیگری نظیر شیمی‌درمانی، رادیوتراپی، بیماری‌های خود ایمن و التهابی، تیرویید و... ممكن است در درصد كمی‌ از موارد علت بیماری باشد.

• علت ریزش و کم‌پشتی مو در خانم‌ها: در دهه گذشته تكنیك‌های پیوند مو چنان پیشرفت نموده‌اند كه قادرند اكثر بیماری‌های ریزشی مو در خانم‌ها را درمان نمایند. قبلا خانم‌ها فكر می‌كردند به هیچ عنوان كاندید عمل جراحی نیستند ولی امروزه به راحتی در اكثر موارد تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند.

ریزش مو در خانم‌ها بیشتر تحت تاثیر مسایل ژنتیك بوده و اختلالات هورمونی نیز به این امر كمك می‌كند. علل خاص دیگری مانند اختلالات هورمون‌های قاعدگی، استرس و هیجانات می‌توانند به شدت ریزش بیفزایند.

با کم‌پشتی موها چه کنید؟

منطقی‌ترین کار در درمان این بیماری مشاوره با یک متخصص پوست و مو می‌باشد. پزشک متخصص با بررسی تاریخچه پزشکی بیمار، معاینه سر و انجام بعضی از آزمایش‌های خونی برای بررسی وضعیت هورمون‌ها و تشخیص بیماری‌های داخلی که باعث ریزش غیر طبیعی مو می‌شوند می‌تواند علت دقیق ریزش مو را تشخیص دهد. اگر علت ریزش مو بیماری‌های داخلی مثل دیابت، اختلالات تیرویید، تخمدان پلی‌کیستیک، بیماری‌های خودایمنی، کم خونی و... باشد کنترل دقیق بیماری می‌تواند ریزش مو را کنترل کند.

در مواردی ‌كه بیماری سیستمیك یا موضعی وجود داشته باشد، باید تحت درمان مناسب قرار بگیرید و در صورت كنترل مشكل داخلی، با استفاده از جراحی پیوند ابرو امكان ترمیم وجود دارد.

در مواردی ‌كه علت ریزش ابرو بیماری‌های روان‌پزشكی از جمله تریكوتیلومانیا (عادت به کندن موها) باشد، فرد باید تحت درمان مناسب قرار بگیرد چرا كه در صورت عمل جراحی یا مصرف دارو كندن مجدد آن امكان دارد.

در صورتی كه علت ریزش ابرو، اسكار جراحی، تروما یا سوختگی باشد با استفاده از جراحی پیوند ابرو قابل ترمیم می‌باشد.

بعضی پزشكان از ماینوكسیدیل موضعی در درمان ریزش ابرو استفاده می‌كنند كه در مواردی می‌تواند در كاهش ریزش ابرو مفید باشد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه یکم بهمن ۱۳۸۸ساعت 9:17  توسط MEHR  |